24 din 2024
Deja tradiție pentru mine, înainte de Crăciun, fac o analiză a momentelor faine din anul ce aproape se încheie.
Adun într-un singur loc oamenii care mi-au făcut anul mai bun, mai interesant, mai creativ. Lucrurile care mi-au înfrumusețat zilele sau imaginea din oglindă.
La început lista mea avea mai mult recomandări de articole vestimentare sau accesorii, dar acum am pus și experiențe sau oameni foarte faini pe care am norocul să îi am în viața mea.
Fără să o mai lungesc mult, în ordine aleatorie încep cu:
1. Colaborarea cu Petro de la Komoda. Am realizat de ce ne înțelegem noi așa de bine – amândouă fugim de negru. Ne-am cunoscut acum 3-4 ani, iar de anul trecut facem workshopuri de stil împreună. Am avut deja 3 întâlniri și vor mai urma și în 2025.
2. Cea mai scumpă piesă vestimentară pe care o am în garderobă (am primit întrebarea asta într-un interviu și m-am blocat o secundă)...acum știu să zic că e un pulover de la Ami Amalia pe care îl iubesc. L-am ținut în wishlist aproape un an și a ajuns la mine. Dungi, comod, colorat. Perfect.
3. Voi continua cu seria obiectelor, de data asta e vorba despre geanta de la Optimef. Brand românesc, studiat de mine, dar lăsat acolo la recomandări. Până am văzut-o – THE GEANTA pe canapeaua unei cliente dragi. M-am îndrăgostit instant de ea. Culoare, formă, curea și cele 2 detalii „tehnice” – un triunghi și un cerc (inginerul din mine iese des la suprafață).
4. Trecem la accesorii. Inelele de la Monom. Simple, dar cu un efect cool. Tot cu geometrie și aici.
5. Bijuteriile de la Mesteshukar. De la ei am ales tot un inel..cu săgeată, din alamă. O culoare superbă.
6. Mai am ceva ce am descoperit anul acesta – un model de pantaloni pe care am ajuns să îl am în 3 culori și materiale diferite. Dar e același model. De la Ada Rose, un brand chiar din Ploiești dar care, din păcate, și-a închis porțile în toamnă.
7. Și ultima recomandare de obiecte - colierul de perle de la Atelier Penelopa. Pe Alexandra am cunoscut-o chiar la unul dintre workshopurile mele și am urmărit creațiile ei pe tot parcursul anului până când a apărut steluța – un alt simbol pe care eu îl iubesc. Și a fost dragoste la prima vedere. A ajuns la mine chiar de moș Nicolae.
8. Să începem acum cu oamenii. Pentru că o am foarte fresh în memorie, o să o menționez pe Iulia de la JuliaStylesPhotography cu care am făcut o sesiune foto de brand personal. După 2 dezamăgiri în serie, am zis că nu se poate să ajung să colaborez cu cineva așa fain. De la colaborare, comunicare, idei, la vibe, Iulia a fost minunată. Vor urma poze și de primăvară!
9. Surpriză sau nu, am descoperit-o la recomandarea lui Manu. Aici vreau doar să menționez cât de happy sunt că am fost invitată de a colabora la următoarele retreaturi organizate de Manu în 2025. Las aici mai multe detalii la care încă te poți înscrie ( e a 2-a sesiune, pentru că prima este sold out).
10. Am participat pentru prima oară live la o prezentare de modă organizată de Diana S. Bloom Fashion Festival unde am descoperit niște designeri români foarte talentați, cu propuneri foarte ușor de abordat și în street style.
11. Prima zi de creșă pentru Sonia..și pentru noi. Cu emoții la gândul “cât de grea poate fi acomodarea” (având o experiență tumultoasă cu Ami, cu muuulte lacrimi). Nu o voi uita. Ami super încântată, iar Sonia destul de sceptică. Dar cu o rată de succes foarte bună în doar 5 zile.
12. Prima zi de școală pentru Amalia. Ce emoții pe ea, dar ce emoții pe noi, părinții. Oare cum e doamna? Oare cum sunt colegii? După “primul semestru” feedbackul este bun din partea ei.
13. Am experimentat alături de Sonia și prima excursie cu grădinița la cules de mere la Crăița merelor. Un loc pe care îl știam din online și unde chiar voiam să ajung. Am avut și ocazia perfectă. Mere delicioase și timp cu Sonia.
14. Apoi am zis să fie egalitate și am plecat în excursie și cu Amalia. Era prima ieșire cu clasa pregătitoare. Am descoperit un loc cu totul nou pentru mine - Moara de hârtie. Nu știu dacă ați auzit de ea, dar e un muzeu unde îți explică cum se face hârtia, cum se scriau cărțile în trecut, au ateliere de făcut păpuși, de olărit sau de țesut. Mi s-a părut ideal pentru un școlărel la început de drum.
15. Back to sport – mers cu bicicleta și înot. Nu le-am practicat chiar săptămânal, dar a fost o dezmorțire benefică pentru mine. Sunt două dintre activitățile preferate din copilărie, așa că mă întorc cu mare drag la ele. Pentru 2025 mi-am propus ca înotul să fie în prim plan (pentru că am și parteneră).
16. Pe plan profesional am reușit să ajung și la o conferință. I love failure. Datorită lui Eli cu care am și fost la evenimentul în sine. Cu discursuri despre succes care are nevoie și de eșec ca să fie cu adevărat apreciat.
17. Tot o premieră a fost și workshopul făcut cu Ana de la Ana Care 4 Clothes și LG. A fost îmbinarea perfectă între haine și cum să avem grijă de acestea cu scopul de a ne bucura de ele pe termen lung.
18. Am ajuns și la teatru în București, la o singură piesă, dar vreau sa o trec aici pentru că nu mă las anul viitor. Sentimentul fragil al Speranței, la Odeon.
19. Cu Sonia am mers și la 2 expoziții faine – Picasso în ianuarie și Dali în mai. Mi-a plăcut mult de tot Dali.
20. O recomandare de cafenea în Ploiești. My new fav place in town = DIAD. Super bună cafeaua, acum locația e mai mare, mai cool și foarte primitoare.
21. O lecție pe care am învățat-o pe pielea mea – un weekend în doi, fără copii poate să facă minuni. Ne-am întors cu 7 ani în urmă și am putut să ne bucurăm de două zile normale, cu mers prin restaurante, prin cafenele sau la magazine, dar fără stresul ce le dăm copiilor să mănânce sau hai că e târziu și trebuie să doarmă. Ne-am întors cu altă energie la fete. Susțin city breakurile de cuplu!
22. Apoi o ieșire la munte cu prietenele cele mai bune, iar face bine la cap. Am ales un weekend la munte, cu trenul. Am prins și zăpadă în decembrie. Experiențe culinare interesante, o cazare mai fancy și povești non stop.
23. Pe final las aici și cărțile de modă care mi-au adus un vibe fresh în zona de educație stilistică - O nouă victimă a modei de Ovidiu Buta și Wear it Well de Allison B.
24. Nu plec fără o doză de seriale care mi-au făcut anul mai vesel și mai colorat – Gilmore Girls (a fost ca un confort food pentru mine sa îl revăd), Emily in Paris – nu cred că trebuie să mai adaug aici detalii, Alpha Males – funny și ușor de urmărit, Nobody Wants This – nici aici nu mai adaug nimic, Transatlantic – pentru poveste, decor și costume, Lidia Poet -puțin feminism nu strică, Balenciaga – pentru istoria modei.
Și nu vreau să închei fără să le mulțumesc tuturor fetelor care au ales să lucreze cu mine pentru dezvoltarea stilului lor personal și vouă celor care mă urmăriți și citiți aceste rânduri.
Mi-ați făcut anul să strălucească. Să bem un pahar de prosecco pentru asta, ladies!